با هدف سرعت‌بخشیدن به ساخت محور سپهبد شهید سلیمانی؛

در ادامۀ پویش «افتتاح»، دفتر پروژۀ آزادسازی محور سپهبد شهید سلیمانی هفتۀ جاری افتتاح می‌شود

 

معاون مالی و اقتصادی شهردار کرمان از افتتاح دفتر و آغاز پروژۀ محور سپهبد شهید سلیمانی در هفتۀ جاری، در قالب پویش «افتتاح» با شعار «هر هفته یک افتتاح» خبر داد.

رضا دادگرپور با اشاره به اینکه اولویت شهرداری در مورد محور سپهبد شهید سلیمانی، ساخت فاز نخست این بزرگراه، از پل کوثر تا پل شهدای خلبان است، خاطرنشان کرد: از آن‌جاکه این مسیر موازی بلوار جمهوری‌اسلامی است و ساخت آن حجم زیادی از ترافیک این بلوار را کم می‌کند، تملک املاک فاز نخست را در اولویت قرار داده‌ایم.

وی یادآور شد: برای فاز نخست بزرگراه سپهبد شهید سلیمانی حدود 55 تا 60 ملک با متراژ حدود 80 هزار مترمربع باید تملک شود که در حال برآورد هزینۀ آن هستیم.

معاون مالی و اقتصادی شهردار کرمان افزود: بخشی از اعتبار مورد نیاز با مجوزی که از شورای اسلامی شهر گرفتیم تأمین می‌شود؛ همچنین در حال تأمین زمین برای معاوضه در بعضی موارد هستیم.

دادگرپور ادامه داد: در مورد برخی املاک مسیری که علاوه بر میزان تملک‌شده،‌ بخشی از ملک باقی‌ بماند، مالکان می‌توانند برای املاک‌شان تقاضای پروانه ساختمانی بدهند و به‌ازای مقداری از ملک که برای مسیر تملک شده، پروانه ساختمانی بگیرند.

وی تأکید کرد: شهرداری برای کسب رضایت مالکان این مسیر همکاری کامل دارد تا کاری در خور شأن سپهبد شهید سلیمانی انجام شود.

معاون مالی و اقتصادی شهردار کرمان با اشاره به اینکه امکان استفاده از مشارکت سرمایه‌گذار برای آزادسازی املاک محور سپهبد شهید سلیمانی وجود دارد، افزود: تاکنون دو سرمایه‌گذار اعلام آمادگی کرده‌اند که در حال مذاکره با آن‌ها هستیم؛ مشارکت آن‌ها به این صورت است که املاک را تملک کنند، سهم مربوط به مسیر را به شهرداری بدهند و اگر باقی‌مانده داشت، از ارزش‌افزودۀ باقی‌ماندۀ ملک استفاده کنند یا اینکه ملکی را تملک کنند و به‌ازای آن، از شهرداری زمین بگیرند.

دادگرپور خاطرنشان کرد: کل مسیر بزرگراه سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی، از پل شهید بهشتی(سیدی) تا انتهای بلوار جمهوری‌اسلامی(میدان پرواز) 16 کیلومتر و فاز نخست آن از پل کوثر تا پل شهدای خلبان، سه کیلومتر است.

وی یادآور شد: هماهنگی‌های اولیه با ادارات راه و شهرسازی، اوقاف و امور خیریه، دادگستری کل انجام شده و همۀ ارگان‌ها قول همکاری داده‌اند که این پروژه هرچه سریع‌تر اجرا شود. 

معاون مالی و اقتصادی شهردار کرمان بیان کرد: از همان ابتدا راه‌اندازی و تجهیز دفتر پروژۀ تملک و آزادسازی محور سپهبد شهید سلیمانی را با هدف تسهیل در امور ارباب‌رجوع و سرعت‌دهی به روند پروژه، در دستور کار قرار دادیم و این دفتر روز چهارشنبۀ هفتۀ جاری با حضور نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان، استاندار کرمان و مدیران دستگاه‌های اجرایی مربوط افتتاح خواهد شد.

دادگرپور افزود: یکی از دلایل راه‌اندازی این دفتر، تسهیل دسترسی مالکان به سبب نزدیکی آن به محل اجرای پروژه‌ بود و دیگر اینکه آن‌ها درگیر پیچ‌وخم‌های اداری نشوند و امور مربوط به‌صورت مستقیم در این دفتر پیگیری شود. 

وی با بیان اینکه تملک املاک همواره مشکلات خاصی دارد، خاطرنشان کرد: امیدواریم با هماهنگی دستگاه‌های مربوط بتوانیم پروژۀ آزادسازی محور سپهبد شهید سلیمانی را با کمترین چالش پیش ببریم؛ تمام تلاش ما این است که فاز نخست از پل کوثر تا پل شهدای خلبان، در سال‌جاری به بهره‌برداری برسد.