معاون مالی و اقتصادی شهردار کرمان:

استقلال و قدرت عمل شهرداری‌ها در گرو ایجاد منابع پایدار مالی است

 

به گزارش کرمان‌آنلاین، رضا دادگرپور در نشست میز گفت‌‌وگو که با حضور کارشناسان مدیریت ارتباطات و امور بین‌الملل و خبرنگاران نشریه کرمان‌شهر برگزار شد، با بیان اینکه معاونت مالی و اقتصادی شهرداری کرمان، پشتیبانی‌کنندۀ پروژه‌ها و برنامه‌های شهرداری است و از این جهت شاید کارهای آن کمتر از سایر بخش‌ها دیده شود، افزود: مهم‌ترین مسأله در شهرداری‌ها، داشتن استقلال و قدرت عمل برای انجام امور در حوزه‌های مختلف کاری است. وی افزود: این استقلال و قدرت عمل شهرداری‌ها به‌دست نمی‌آید؛ مگر اینکه درآمد پایدار داشته باشند.شهرداری وقتی می‌تواند خدمت‌‌رسانیِ در خور و قابل توجهی به شهروندان ارائه کند که مسایل مالی آن حل شده و درآمد پایدار داشته باشد که بتواند کار انجام دهد.

معاون مالی و اقتصادی شهردار کرمان ادامه داد: تا زمانی که مشکلات مالی سازمانی حل و حقوق کارکنان آن پرداخت نشود، آن سازمان نمی‌تواند خدمتِ در خور شأن و قابل توجهی به شهروندان ارائه دهد؛ در نتیجه، مسالۀ مالیِ هر سازمان و ایجاد درآمد پایدار برای آن، بسیار مهم است.

دادگرپور بیان کرد: معاونت مالی و اقتصادی شهرداری کرمان نیز در این دوره با جدیت در بخش‌های مختلفِ ایجادِ درآمد پایدار و سرمایه‌گذاری برای شهرداری، تلاش کرده است.

وی ادامه داد: مهم‌ترین موضوعاتی که در معاونت مالی و اقتصادی پیگیری می‌کنیم، شامل سرمایه‌گذاری، ایجاد درآمدهای پایدار و تأمین وسایل مورد نیاز شهرداری است.

معاون مالی و اقتصادی شهردار کرمان با بیان اینکه در بخش سرمایه‌گذاری به‌طور ویژه فعالیت می‌کنیم، گفت: البته سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری کرمان از سال ۹۸ آغار به‌کار کرده و به‌صورت مستقل فعالیت می‌کند، اما در این بخش نیز، با تشخیص و تعیین اهداف شهرداری در زمینه‌های مالی و اقتصادی تلاش می‌کنیم تا خط مشی و سیاست‌های اجرایی را براساس چارچوب‌ها و قوانین مالی، در اسرع وقت و به‌موقع تهیه و ابلاغ کنیم.

دادگرپور خاطرنشان کرد: ایجاد منابع درآمدی پایدار برای شهرداری از دیگر موارد مهمی است که این معاونت پیگیری می‌کند؛ چراکه یکی از موضوعاتی که امروزه برای شهرداری‌ها بسیار حائز اهمیت است، ایجاد منابع پایدار درآمدی است.

وی افزود: اگر منابع پایدار درآمدی وجود نداشته باشد، شهرداری باید از منابع دیگری مثل فروش تراکم، کسب درآمد کند که پایدار نیست؛ به‌عنوان مثال در شرایط فعلیِ همه‌گیری بیماری کووید۱۹، بسیاری از شهرداری‌ها که برای خود منابع پایدار تعریف نکرده‌اند، با کسری بودجه مواجه شده‌اند.

معاون مالی اقتصادی شهردار کرمان بیان کرد: موضوع مهم دیگری که این معاونت برعهده دارد، تأمین وسایل مورد نیاز شهرداری است که در این خصوص از شهریورماه سال گذشته که مسالۀ جابه‌جایی ساختمان قبلی شهرداری کرمان و استقرار نیروها در ساختمان جدید آغاز شد، حجم بالایی از کار به حوزۀ پشتیبانی شهرداری یعنی معاونت مالی و اقتصادی وارد شد که خوشبختانه توانستیم با مدیریت شهردار و با تلاش همکارانم در معاونت مالی و اقتصادی، به‌موقع و به بهترین شکل، ساختمان شهرداری کرمان را در خور شأن شهر و شهروندان تجهیز کنیم.

دادگرپور افزود: اگر بلافاصله و به‌موقع این کار را مدیریت و اجرا نمی‌کردیم، امسال با افزایش چندین برابری وسایل و مواد اولیه روبه‌رو می‌شدیم که هزینه‌های بالایی به شهرداری وارد می‌کرد و شاید از توان شهرداری خارج بود.

وی ادامه داد: به هر حال توانستیم ساختمان شهرداری مرکز را به‌خوبی تجهیز کنیم و امروز می‌توانیم بگوییم یکی از بهترین ساختمان‌های اداری شهر کرمان، ساختمان شهرداری این شهر است.

وجود شفافیت کامل مالی

معاون مالی اقتصادی شهردار کرمان با بیان اینکه در این دورۀ مدیریت شهری، شفافیت کامل مالی وجود دارد و از این لحاظ مشکلی نداریم، گفت: آمار و اطلاعات شهرداری به‌صورت شفاف روی سایت شهرداری قرار می‌گیرد و همگان می‌توانند آن را مشاهده کنند.

دادگرپور افزود: این مهم باعث می‌شود که بتوانیم به‌راحتی اعتبارات لازم را تبیین و تأمین کنیم؛ ضمن اینکه به بودجه‌ریزی سال‌های آینده هم کمک می‌کند.

وی ادامه داد: سالی که مهندس عالم‌زاده سکان‌داری شهرداری را بر عهده گرفت، بودجۀ شهرداری کرمان ۳۲۰ میلیارد بود که با تلاش ایشان و سایر همکارانم در شهرداری کرمان، بودجۀ شهرداری کرمان به ۱۲۹۳ میلیارد تومان افزایش یافته است.

معاون مالی اقتصادی شهردار کرمان با ابراز امیدواری از اینکه این بودجه محقق شود، بیان کرد: تمام تلاش خود را به‌کار گرفته و هدف‌گذاری کرده‌ایم که این بودجه محقق شود، اما مسایلی مثل شیوع کرونا، این مهم را تحت تأثیر خود قرار داده، که با این حال سعی می‌کنیم این اتفاق رخ دهد و بودجه محقق شود.

دادگرپور با بیان اینکه در خصوص منابع پایدار مالی هم باید هر ساله لوایح درآمدی را تدوین کنیم و برای تصویب به شورای اسلامی شهر تحویل دهیم، گفت: همواره سعی می‌کنیم به‌موقع و به بهترین شکل، لوایح درآمدی شهرداری آماده و تدوین شود. معاون مالی و اقتصادی شهردار کرمان به خرید ۵۰ دستگاه ماشین‌آلات سبک برای شهرداری نیز اشاره کرد و گفت: اگر می‌خواستیم این خودروها را در شرایط فعلی خریداری کنیم، باید چندین برابر مبلغ قبلی هزینه می‌کردیم.

دادگرپور افزود: نوسازی ۱۵ دستگاه اتوبوس حمل‌و‌نقل عمومی شهرداری کرمان که هفتۀ گذشته به بهره‌برداری رسید نیز، بدون پشتیبانی مالی این معاونت مقدور نبود.

وی تأکید کرد: همچنین در این دورۀ مدیریت شهری به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کردیم که حقوق تمام پرسنل به‌موقع پرداخت شود. پیگیری جدی تملک و آزادسازی مسیر بلوار سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی معاون مالی و اقتصادی شهردار کرمان به پروژۀ بلوار 16 کیلومتری سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی نیز اشاره کرد و گفت: از دیگر پروژه‌های مهم این معاونت، تملک و آزادسازی مسیر بلوار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی است که به‌صورت جدی در حال پیگیری است.

دادگرپور با تشکر از زحمات همۀ نیروهای معاونت مالی و اقتصادی شهرداری کرمان گفت: بدون تدبیر شهردار و تلاش نیروها و کارکنان این معاونت، نمی‌توانستیم در این زمینه‌ها کاری انجام دهیم. لازم به ذکر است؛ میز گفت‌وگو، ویژۀ شرح مفصل فعالیت‌ها و خدمات معاونت‌های شهرداری، شهرداری‌های مناطق و مدیران شهرداری است که با حضور کارشناسان و خبرنگاران مدیریت ارتباطات و امور بین‌الملل و نشریه کرمان‌شهر برگزار می‌شود.

 

آخرین اخبار

  • 1
  • 2
پیگیر پرداخت سریع‌تر مطالبات باقی‌ماندۀ پیمانکاران هستیم معاون مالی و اقتصادی شهردار کرمان بیان کرد: پیگیر پرداخت سریع‌تر مطالبات باقی‌ماندۀ پیمانکاران هستیم   معاون...
موانع درآمد پایدار شهرداری با شفاف‌سازی عوارض رفع شده است معاون مالی و اقتصادی شهردار کرمان بیان کرد:موانع درآمد پایدار شهرداری با شفاف‌سازی عوارض رفع شده است...
پرداخت بدهی‌های شهرداری به پیمانکاران معاون مالی و اقتصادی شهردار کرمان خبر داد:پرداخت بدهی‌های شهرداری به پیمانکاران   معاون مالی و اقتصادی...
ساخت پارکینگ عمومی روبه‌روی مجتمع «بعثت» معاون مالی و اقتصادی شهردار کرمان خبر داد:پرداخت بدهی‌های شهرداری به پیمانکاران   معاون مالی و اقتصادی...
مهلت استفاده از تخفیف عوارض شهرداری برای مشاغل آسیب‌دیده از کرونا تا پایان دی‌ماه معاون مالی و اقتصادی شهردار کرمان اعلام کرد:مهلت استفاده از تخفیف عوارض شهرداری برای مشاغل آسیب‌دیده از...
استقلال و قدرت عمل شهرداری‌ها در گرو ایجاد منابع پایدار مالی است معاون مالی و اقتصادی شهردار کرمان: استقلال و قدرت عمل شهرداری‌ها در گرو ایجاد منابع پایدار مالی...
اهمیت تملک‌های شهرداری در سرعت‌بخشیدن به اجرای پروژه‌های شهری معاون مالی و اقتصادی شهردار کرمان تأکید کرد: اهمیت تملک‌های شهرداری در سرعت‌بخشیدن به اجرای پروژه‌های شهری...
وضعیت مالکیت اراضی محدودۀ «شیشه‌گر» و «الله‌آباد» تعیین‌تکلیف می‌شود معاون مالی و اقتصادی شهردار کرمان: وضعیت مالکیت اراضی محدودۀ «شیشه‌گر» و «الله‌آباد» تعیین‌تکلیف می‌شود   معاون...
در ادامۀ پویش «افتتاح»، دفتر پروژۀ آزادسازی محور سپهبد شهید سلیمانی هفتۀ جاری افتتاح می‌شود با هدف سرعت‌بخشیدن به ساخت محور سپهبد شهید سلیمانی؛ در ادامۀ پویش «افتتاح»، دفتر پروژۀ آزادسازی محور...
محدودۀ طرح قلاع ‌دختر و ‌اردشیر کم می‌شود معاون مالی و اقتصادی شهرداری کرمان: محدودۀ طرح قلاع ‌دختر و ‌اردشیر کم می‌شود   معاون مالی...
بخشودگی اجاره‌بهای دکه‌ها و اماکن ورزشی و تفریحی متعلق به شهرداری   بخشودگی اجاره‌بهای دکه‌ها و اماکن ورزشی و تفریحی متعلق به شهرداری       معاون مالی...
موافقت شورا با تمدید مهلت پرداخت عوارض خودرو و نوسازی تا پایان اردیبهشت‌ماه 99 موافقت شورا با تمدید مهلت پرداخت عوارض خودرو و نوسازی تا پایان اردیبهشت‌ماه 99   معاون مالی...

معرفی معاون